Co to jest wazektomia?

Kilka słów o zabiegu

Wazektomia Lubin to innowacyjna metoda antykoncepcji męskiej, która polega na przerwaniu ciągłości nasieniowodów, co skutkuje brakiem plemników w nasieniu. Nasieniowody są strukturami, które w naturalnych warunkach umożliwiają transfer plemników do dróg wyprowadzających mocz oraz nasienie. Zabieg jest krótki - trwa około 25-35 minut i przeprowadzany jest w znieczuleniu miejscowym

Nowoczesna metoda antykoncepcji męskiej

Bez użycia skalpela

No-scalpel vasectomy

Wazektomia - technika wykonywania

Wazektomie wykonujemy w standardzie EAU. 

No-scalpel vasectomy to technika wazektomii bez użycia skalpela. Po wydobyciu, przygotowaniu i przerwaniu ciągłości nasieniowodu, wykonuje się interpozycję powięziową oraz elektrokoagulację końców nasieniowodów. Nasza usługa wazektomii Lubin wyróżnia się tym, że zabieg jest wykonywany przez lekarzy, którzy w przyszłości mogą podjąć próbę rekonstrukcji nasieniowodów z użyciem mikroskopu operacyjnego. Zabieg ten opiera się na standardach zwiększających powodzenie zabiegu rekonstrukcyjnego, takich jak procedury zwiększające możliwości zbliżenia końców nasieniowodów w przyszłości i rekonstrukcja przez wykwalifikowanych chirurgów biorących udział w pierwotnie wykonywanej procedurze.

Należy podkreślić, że procedura rewazostomii, zwana przez pacjentów rewazektomią, nie jest w 100% skuteczna ze względu na spadek skuteczności tej metody wraz z upływem czasu.

Zalety zabiegu wazektomii

Wygoda w życiu intymnym

Istotnymi zaletami wazektomii są niepodważalnie trwałość przeprowadzonej procedury i jej niewielkie zakłócenie w funkcjonowaniu układu moczowo-płciowego. W przypadku potrzeby, w naszej placówce istnieje możliwość odbudowy nasieniowodów, co wyróżnia naszą klinikę dzięki pełnemu wyposażeniu mikrochirurgicznemu oraz mikroskopowi chirurgicznemu marki Zeiss. Ponadto, należy podkreślić, że w tym samym miejscu leczymy również przewlekłe dolegliwości bólowe jąder za pomocą metody mikrochirurgicznej, które mogą występować u pewnej liczby pacjentów po prawidłowo wykonanym zabiegu.

Z naszego punktu widzenia, kluczową zaletą wazektomii jest troska o nasze partnerki, które często odczuwają trudności z przyjmowaniem wszelkich form antykoncepcji hormonalnej lub innych.

Kiedy warto wykonać wazektomię Lubin?

Na to pytanie można odpowiedzieć na kilka sposobów. Większość naszych pacjentów decyduje się na zabieg, gdy już zaspokoi swoje potrzeby prokreacyjne. Inna grupa pacjentów decyduje się na zabieg, aby uzyskać pełną kontrolę nad swoją płodnością, podczas gdy kolejna grupa zdecydowanych jest na zabieg ze względu na obawy przed niechcianą ciążą. Wskazane jest przeprowadzenie zabiegu, gdy istnieje ryzyko negatywnych skutków ciąży dla zdrowia i życia partnerki lub kiedy istnieje ryzyko przekazania choroby o podłożu genetycznym na potomstwo.


Na wazektomię w Gabinecie Zabiegowym PLUS decydują się pacjenci z Lubina, bo zależy im na bezpieczeństwie podczas zabiegu wazektomii oraz na ogromnym doświadczeniu i renomie lekarza urologa Grzegorza Dula, który przeprowadza zabieg wazektomii. Lokalizacja Gabinetu Zabiegowego PLUS stanowi dodatkowe udogodnienie – dojazd z Lubina do naszej poradni zajmuje niecałe półtorej godziny jazdy samochodem.

Fakty i mity - zabieg wazektomii

Częste wątpliwości pacjentów

1 Wazektomia nie zmienia konsystencji, wyglądu i objętości spermy.

2 Wazektomia nie pogarsza libido ani nie wpływa negatywnie na doznania seksualne podczas stosunku.

3 Po przeprowadzeniu wazektomii nie ma żadnych zewnętrznych śladów, które umożliwiłyby identyfikację mężczyzny, który przeszedł ten zabieg.

Odpowiedzi na często zadawane pytania

Na co zwrócić szczeglną uwagę

cena 2300

Wizyta kwalifikacyjna

  • Przeprowadzenie szczegółowej rozmowy z pacjentem na wizycie kwalifikacyjnej lub przez internet, dotyczącej wpływu wazektomii na życie i zdrowie pacjenta oraz partnerki, możliwości odwrócenia procedury mikrochirurgicznie i alternatywnych metod zapłodnienia, takich jak procedura In vitro, z podkreśleniem ich wysokiej ceny i nie 100% skuteczności w niektórych przypadkach.
  • Poinformowanie zainteresowanego mężczyzny, że decyzja musi być tylko i wyłącznie jego.
  • Wykonanie badań laboratoryjnych, takich jak morfologia, czasy krzepnięcia, INR, elektrolity i kreatynina. U starszych mężczyzn powinien być wykonany test PSA jako wstępna konsultacja pod kątem występowania lub braku zagrożenia rakiem gruczołu krokowego.
  • Usunięcie owłosienia i dbałość o higienę okolic intymnych w celu zapewnienia komfortowych i higienicznych warunków dla lekarza i pacjenta.
  • Wstrzymanie się od przyjmowania leków wpływających na krzepliwość krwi zgodnie z zaleceniami przedstawionymi na wizycie kwalifikacyjnej lub e-konsultacji.
  • Zapoznanie się w domu z dokumentem zgody na zabieg, który zostanie udostępniony na wizycie kwalifikacyjnej.

Postępowanie po zabiegu

  • Po zabiegu zaleca się łagodny tryb życia skupiający się na odpoczynku, szczególnie w pierwszej dobie. Pacjenci, którzy nie wykonują prac wymagających wysokiej aktywności fizycznej, mogą powrócić do pracy w kolejnym dniu.
  • W celu utrzymania higieny, zaleca się utrzymanie miejsca zabiegu w czystości przez pierwsze 5-7 dni po zabiegu poprzez korzystanie z prysznica.
  • Pacjenci są instruowani, aby nosić obcisłą bieliznę oraz stosować elewację moszny i prącia po zabiegu.
  • Po zabiegu, pacjenci mogą powrócić do normalnej aktywności fizycznej, takiej jak jazda samochodem i spacery.
  • Przez pierwsze 6 dni po zabiegu obowiązuje zakaz wykonywania intensywnej pracy, aktywności fizycznej oraz unikania sytuacji, które mogą prowadzić do wytrysku nasienia.
  • W pewnej grupie pacjentów mogą wystąpić przejściowe bóle jąder oraz miejsca zabiegu, które można leczyć lekami z grupy NLPZ. 

Jeśli zabieg się nie powiedzie z powodów niezależnych od lekarza lub stwierdzi się odstępstwa morfologiczne w układzie rozrodczym pacjenta, zabieg jest powtarzany bez dodatkowych kosztów.

Względne przeciwwskazania

  • Mężczyzna w wieku poniżej 30 lat.
  • Brak potomstwa lub partnera.
  • Ciężkie problemy zdrowotne.

Należy jednak pamiętać, że te czynniki nie są przeciwwskazaniami bezwzględnymi. Ostateczną decyzję podejmuje pacjent.

Powikłania

Należy zauważyć, że mimo bardzo niskiego odsetka powikłań, istnieje ryzyko ich wystąpienia. Mogą to być:

  • krwiak moszny,
  • obrzęk,
  • przejściowe, niespecyficzne bóle jąder,
  • infekcja w miejscu zabiegu,
  • przewlekły ból moszny
  • możliwa wczesna rekanalizacja nasieniowodów (niepowodzenie zabiegu), który w naszym ośrodku jest operowany bez dodatkowych kosztów.

lekarz
wykonujący
zabieg

 lek. Grzegorz Dul

Specjalista Urolog FEBU
więcej

Umów się na wizytę

w dogodnej dla Ciebie formie
5.0/ 5.0

na podstawie 40 opinii

Piłsudskiego 35
58-500 Jelenia Góra
II piętro gab 3.103

  • poniedziałek 08:00–18:00
  • wtorek 08:00–18:00
  • środa 08:00–18:00
  • czwartek 08:00–18:00
  • piątek 08:00–18:00
  • sobota 10:00-14:00
  • niedziela zamknięte
Gabinet 3D